Imperium

Na pewnym obozie naukowym dla zdolnych licealistów wywiązała się kiedyś rozmowa o przedmiotach informatycznych na studiach. Jeden z uczestników zachwycał się ciekawymi zadaniami z algorytmiki, po czym dodał, że na Systemach Operacyjnych też są fajne zadania. Na to kolega [P. Ach.] wyjaśnił mu: “Stary, to nie ten typ rozkminy”.

Fraza ta okazała się bardzo użyteczna przy niedawnym spotkaniu z początkującym dziennikarzem opisującym mi pomysł na cykl reportaży. Facet – a wręcz może chłopak, wyraźnie przed trzydziestką – był typowym “hot shotem”: inteligentny, ambitny, pracoholik, pasja na granicy obsesji. Pewnego dnia zjawił się niezapowiedziany w redakcji i poprosił o spotkanie ze mną, tłumacząc sekretarce, że właśnie przynosi projekt na fantastyczny reportaż i jeśli gazeta to zlekceważy, straci okazję na świetne teksty itd. Cóż, lubię bezczelnych łobuzów, zwłaszcza jeśli mają trochę oleju w głowie, więc przyjąłem młodziaka i cierpliwie wysłuchałem jego idei. Najkrócej można ją streścić jako – cykl reportaży śledczych szczegółowo opisujących strukturę biurokratyczną Imperium. Wszystko, razem z bizantyjską hierarchią, starciami frakcji, wewnętrznym obiegiem dokumentów, szarymi eminencjami… Opinia, jakiej mu udzieliłem, była krótka: “Stary, to nie ten typ rozkminy”.

Dlaczego? Wydawałoby się przecież, że ten typ problemu idealnie pasuje dla młodego, nie bojącego się ryzyka dziennikarza z zacięciem do gromadzenia materiału śledczego, wywiadów, grzebania po nocach w dokumentach, nieustającej syntezy, fałszywych legitymacji i karkołomnych blefów… Co jest nie tak?

Resztę czytaj w płatnym wydaniu tygodnika.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s