KKSS: Kącik Konesera Subtelnych Sytuacji, cz. IV (Impreza)

Towarzyski gambit polega na następujacej zagrywce. Powiedzmy, że organizujemy imprezę, na którą nie chcemy, by przyszedł A, ale nie możemy sobie pozwolić na zerwanie z nim stosunków dyplomatycznych i go nie zaprosić (A oczekuje, że zostanie zaproszony). Aby rozwiązać tę sprawę, nalezy poświęcić piona. Potrzebujemy wspólnego znajomego, B, na zerwanie z którym nas stać. Prosimy B, aby przekazał A (niekoniecznie otwartym tekstem), że “no wiesz, niby on cię zaprosił na tę imprezę, ale tak naprawdę to lepiej, żebyś nie przychodził”. A obraża się i nie przychodzi. Jakiś czas później zagadujemy do A i pytamy niewinnie: “Hej, czemu cię nie było na imprezie?”, a jeśli zacznie kluczyć, to dociskamy (cały czas paląc głupa), aż w końcu wyda się, że “słyszał, że tak naprawdę miałem na niej nie być”. Po dalszych indagacjach A przyznaje się, że to B mu o tym powiedział. Reagujemy na to bardzo dużym wkurzeniem na B, insynuując, że podał taką plotkę z własnej inicjatywy, bo to intrygant i szuja. Stosunki z A zostały naprawione. Co prawda B został spalony, ale założyliśmy, że możemy sobie na to pozwolić, a poza tym istnieje szansa, że nasze kłamstwo co do tego, że B działał samodzielnie, nie wyjdzie na jaw, bo A nie zdecyduje się wyjawić B treści rozmowy.

Advertisements

3 thoughts on “KKSS: Kącik Konesera Subtelnych Sytuacji, cz. IV (Impreza)

  1. Trzeba dodać założenie, że stać nas na zniszczenie stosunków między A i B. Stosunki między nami, a B nie muszą się zniszczyć jeśli B się nie dowie, jaką pełnił funkcję. Ale między A i B na 100% powstanie wektor nienawiści (skierowany od A do B).

    • Nawet, jeśli powie, sprawa nie jest przegrana, bo będzie “słowo Twoje przeciwko słowu B” i jeśli nie mamy opinii intryganta, a B nie ma jej w nieco mniejszym stopniu, można to dyskontować.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s