KKSS: Kącik Konesera Subtelnych Sytuacji, cz. V (Blind Spots)

“This is your blind spot, blind spot
It should be obvious, but it’s not”
— Thom Yorke “Black Swan”

Dwóch znajomych, A i B, umawia się, że co jakiś czas (regularnie lub losowo) będą urządzać sobie trwające ok. pół godziny “blind spots”. Cokolwiek wydarzy się w trakcie tej pół godziny, nie może być przedmiotem jakichkolwiek późniejszych rozmów, aluzji itp. – obowiązuje kategoryczny wymóg, że ten okres czasu jest traktowany tak, jakby w ogóle nie istniał. Oczywiście nie jest powiedziane, że w trakcie “blind spots” ma się dziać nie wiadomo co albo specjalnie jakieś odjechane rzeczy – może być tak, że ktoś zaledwie zrobi sobie kawę albo w ogóle nic się nie wydarzy.

Problemy zaczynają się w momencie, kiedy działania z “blind spots” wchodzą w interakcję ze światem zewnętrznym. Na przykład, w trakcie tego czasu A, w obecności B, naniósł do mieszkania kupę żelastwa i zostawił je na podłodze, a następnie do mieszkania wchodzi B w towarzystwie osoby C (niewtajemniczonej w ideę). C oczywiście pyta: “A skąd się ta cała kupa złomu wzięła?”. Jak powinien zareagować B, skoro obowiązuje zakaz jakichkolwiek nawiązań do “blind spot”? Skłamać, że “nie wie”? Prewencyjnie szybko wyjść pod jakimś pretekstem (i wtedy A może bezpiecznie powiedzieć C, co się wydarzyło; zakaz obejmuje bowiem jedynie interakcje między A i B)? Wtedy C może zapytać: “Zaraz, a czemu ty nagle wychodzisz?”, B coś tam kręci, ale jest jasne, że brnięcie w te kłamstwa nie prowadzi do rozwiązania problemu. Pozostaje chyba jedynie milczeć i głupio się uśmiechać, licząc, że zostanie się uznanym za mniejszego dziwaka niż gdyby ujawnić prawdę o umowie z “blind spots”.

Ciekawe jest też pytanie, czy A i B mogą rozmawiać o istnieniu “blind spots” (choć oczywiście tylko bardzo ogólnikowo i oględnie), czy też w ogóle sam fakt ich istnienia jest tematem tabu. Ta druga opcja wydaje się jednak wątpliwa – w końcu w przypadku plamki ślepej w ludzkim oku ludzkość od odpowiedniego poziomu wiedzy o fizjologii oka jest świadoma, że taka plamka istnieje. Być może jest to kwestia otrzaskania w takich “zabawach” – początkującym, którzy wymyślą ideę “blinds spots”, może się wydawać, że nawet sam fakt ich istnienia powinien być objęty zakazem rozmów. Tak jednak nie jest i czytelnicy mający za sobą poprzednie odcinki KKSS też zapewne wyczuli pismo nosem.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s