Gauczo

foto-romc3a1ntica-de-un-gaucho-argentino-estereotc3adpico_casi-es-una-versic3b3n-sudamericana-del-vaquero-tejanoWpadł mi wczoraj pomysł na grę o nazwie “Gauczo”. Gra być może jest karcianką lub RPG-iem z jakimiś rekwizytami, a być może bardziej “grą wyobraźni” lub raczej zabawą towarzyską w rodzaju “rewolwerowca”. Nie wiadomo, czy gra ma jakąkolwiek mechanikę. Jedynym, co dzieje się w trakcie całej rozgrywki, jest wyciągnięcie noża przez jednego z graczy. Być może odbywa się to przez pokazanie jakiejś specjalnej karty albo ustaloną akcję, ale niekoniecznie – gracz, który wyciągnął nóż, nie ma obowiązku powiadamiać o tym pozostałych grających ani manifestować tego w jakikolwiek sposób.

Instrukcja do gry ma postać niewielkiej książeczki, która zaczyna się krótkim (6-10 stron) opowiadaniem o argentyńskich gauczach pojedynkujących się na noże. Opowiadanko ma klimat trochę jak z opowiadań Borgesa o gauczach, np. “Południe”.  Dalej następuje opis ewentualnych zasad.

Pomysł na wariant tego – gra polega na zwykłym opowiadaniu historii. W ktorymś momencie ktoś z graczy może powiedzieć, że “ktoś tam wyciągnął nóż” (ale nie musi to być w żaden sposób podkreślone czy z emfazą, nie musi to być też centralny element historii), i historia toczy się dalej, aż gracze uznają, że kończą ją opowiadać. Dla osoby z zewnątrz (nie znającej zasad) w ogóle może nie być jasne, że to wyciągnięcie noża jest kluczowym składnikiem.

Kiedy gracze opowiadają historię i ktoś powie, że wyciągnięto nóż, nawet jeśli będzie to powiedziane miękko, naturalnie i spokojnie, na pewno wszyscy gracze poczują delikatne napięcie czy iskrę (“O, nastąpiło wyciągnięcie noża!”). Właściwie jedynym celem i tematem gry jest to właśnie subtelne chwilowe odczucie, wywoływanie i studiowanie go.

Advertisements

2 thoughts on “Gauczo

  1. Pingback: Papierośnica-złośnica | Pyszotok

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s